AK Parti Niye Kaybetti?

Mehmet Emin ÖZTÜRK
Mehmet Emin ÖZTÜRK

Bu seçimin en çok sorulan sorusu bu: AK Parti niye kaybetti? Öncelikle AK Parti Türkiye’nin en güçlü partisinin niye kaybettiğini bir sebebin ardına saklamak yeterli olmaz. İrili ufaklı belki yüz tane, belki de bin tane sebep vardır bu süreçte. Bölgelere ve illere ayırdığımızda da her ilin seçmeninin kendine özgü AK Parti’ye oy vermeme sebebi var. AK Parti bu sebepleri iyi analiz etmeli, ona göre hatalarını düzeltmeli.

Öncelikle doğudan başlayalım. Doğu hepinizin malumudur aşiretlerin kazananı belirlediği bir bölge. Doğu tarafından seçim kazanmak için aşiret liderleriyle iyi ilişkiler kurup, adaylarını iyi belirlemek zorundasın. HDP Doğu’da köklü aşiretlerle anlaşarak, simge isimleri aday gösterirken AK Parti iktidarın verdiği rehavetle o bölgedeki üstünlüğünü kaybetti.

Güneydoğu Bölgesi’yse daha çok yaşam koşullarıyla alakalı oy tercihi yaptı. Güneydoğu Bölgesi Suriyeli Mültecilerin yerli halka yaptığı sıkıntılara tepki verdi. Güneydoğu’da AK Parti’nin en çok oy kaybettiği illerden olan Şanlıurfa ve Gaziantep’in aynı zamanda en çok Suriyeli Mülteci alan iki il olması sizce tesadüf mü? Yerli halk her köşede Suriyeli Mültecilerden rahatsız olduğunu haykırıyor. Suriyelilerle birlikte oluşan yoğun trafik, toplu taşımada yaşanan eziyetler, konut kiralarının iki katlaması, Suriyeli Mültecilerin yerli halkla sürekli kavga halinde olması gibi daha birçok sebep özellikle Güneydoğu’da halkı bıktırdı. Eğer hükümet Suriyelileri kentlerin içine almadan tamamını çadır kentlerde barındıracak bir politika gütseydi şu an bu durumda olmazdı.

İç Anadolu Bölgesi’nde kaybın başlıca kaynağı milletvekili adayları oldu. İç Anadolu Bölgesi daha çok yerel zihniyete sahip kişilerdir. Yani metropollerde olduğu gibi tamamı parti üzerine değil neredeyse yarıya yakını adayın üzerinde düşünerek kararını verir. Bu hata daha önceden de yapılıyordu fakat AK Parti’nin şaşalı dönemleri olduğu için halk gidip oyunu AK Parti’ye atıyordu. Ama kırılgan bir yapı meydana gelince halk adayları da değerlendirerek AK Parti’ye tepki göstermek istedi. Netice olarak neredeyse her İç Anadolu ilinden birkaç vekil kaybetti. Eğer AK Parti ben gösteririm halk seçer mantığıyla hareket etmemiş olsaydı İç Anadolu Bölgesi’nde çok fazla bir düşüş yaşanmayacaktı.

Gelelim Akdeniz, Ege ve Marmara yani Batı bölümüne. Burada da en büyük hata Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Başbakan Davutoğlu’nun söylemlerinden dolayı ortaya çıktı. Selahattin Demirtaş ve HDP çok fazla muhatap alındı. Siyasette ve hatta her şeyde reklamın iyisi kötüsü olmaz. Erdoğan ve Davutoğlu her Demirtaş’a çaktıkça HDP siyasi bir aktör olarak yükselmeye başladı. Özellikle CHP’den umudunu kesen sol kesim AK Parti’yi yıkmanın tek yolunun HDP olduğunu düşünmeye başladı. Sonuç olarak bu bölgelerde HDP’ye olan destek arttı.

Bunun yanında genel çerçevede Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık koltuğunda etkisiz eleman gibi kalması, daha kendi varlığını gösteremeden seçime girmesi büyük oy kaybı yarattı. Türk halkının Erdoğan’ı en büyük sevme sebebi gerektiğinde Abdullah Gül’e bile hiç sakınmadan cevap vermesiydi. Yani her kim olursa olsun bir kişinin boyunduruğunun altına giren bir lider halka güven vermiyor.

Sonuçta 14 yıllık iktidar, kimi yutulur cinsten kimi yutulmaz cinsten onlarca hata yapıldı. Bunlar birike birike sonunda arabanın durmasını sağladı. Aslında olumlu tarafından bakmak lazım yaşananlara. Halk uyardı, “kendine çeki düzen ver” dedi.

Şimdi AK Parti’de şapkasını önüne alıp, geriye bakıp hatalardan ders alma sonra daha da güçlenerek yoluna devam etme zamanı, henüz zamanı geçmemişken, AK Parti bunu yapmalı!

One Reply to “AK Parti Niye Kaybetti?”

  1. Ben urfalıyım cellat tın gibi Valilik ten gelme asık suratlı hemde başka ilden bir belediye başkanı urfalının karşısına koyarsa akp tabiki 5 mvkliyi başka partiye kaptırır.urfa da adam mı yoktu.halk arasında bir söylenti var doğru veya yanlış bilinmez urfada yapılacak olan bir fabrikanın başkanın kendi iline kaydırmış olduğu

Bir Cevap Yazın