Başkanlık Sistemi Nedir, Neden Gereklidir?

Mehmet Emin öztürk
Mehmet Emin öztürk

Başkanlık sistemi,  iki temel başlıktan oluşuyor. Birisi başkanlık sisteminin neden gerektiği diğeri de maddeleridir. Şu an ülkemizde genellikle başkanlık sisteminin maddeleri üzerine tartışmalar ve haberler yapılıyor fakat aslına bakarsak başkanlık sisteminin neden gerektiği maddelerinden daha önemlidir.

Başkanlık sisteminin neden gerektiğini şöyle anlatabiliriz;

Türkiye’nin siyasi tarihine bakıldığı zaman en büyük kazanımlarının, çok partili dönemlerdeki tek partili yönetimlerinde olduğunu görüyoruz. Yani 1950 sonrasındaki neredeyse tüm hizmetler, tek başına iktidarın hükümeti kurduğu dönemlerde yapılmıştır. Çünkü birkaç farklı partinin bir araya gelmesiyle kurulan koalisyonlardaki fikir ayrılıkları karar alma mekanizmasını yavaşlatmış ve güçsüz bir hükümetin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Ne ilginçtir ki, Türkiye’deki biri hariç tüm darbelerde tek başına iktidar olan hükümetlere yapıldı. İlk darbe 27 Mayıs 1960’da Adnan Menderes’in iktidarına, İkinci darbe muhtırayla 12 Mart 1971’de Süleyman Demirel’in iktidarına, üçüncü darbeyse yine Süleyman Demirel’e karşı  MHP ve MSP’nin dışarıdan destekleriyle tek başına hükümet kurduğunda yani 12 Eylül 1980’de, Başarılı olan en son darbeyse 28 Şubat 1997’de Erbakan’ın koalisyon hükümetine karşı gerçekleşti.

Geliyoruz AK Partili yıllara, darbeciler ilk biz buradayız mesajını 27 Nisan 2007 tarihinde E-Muhtıra yayınlayarak verdiler. Ama olmadı, iktidar umdukları gibi korkup kaçmadı. Daha sonra, önce Gezi yoluyla halkı ayaklandırıp, hükümeti devirmeye çalıştılar yine olmadı, sonra yargı yoluyla 17 – 25 Aralık operasyonlarıyla hükümeti zora sokmayı planladılar yine olmadı, en son ise tekrar postallara sığındılar, 15 Temmuz darbe yapmaya giriştiler halkın sokaklara dökülmesiyle bu girişimde başarısızlıkla sonuçlandı. Sizce Türkiye’de çok partili dönemde tek başlarına iktidar olan hükümetlerin üçünün darbeyle indirilmesi, en sonuncuyu da darbeyle indirmek için defalarca girişimde bulunulması tesadüf mü?

Türkiye’deki darbelerde ABD’nin eli olduğu hem Amerika kaynaklarından hem de darbeyi gerçekleştirenler tarafından “bizim çocuklar” söylemiyle zaten daha önce tescil edilmişti. Bugün Türkiye’deki son darbe girişimlerinin arkasında bulunan kişinin Pensilvanya’da yaşıyor olması ve ABD’nin de terörist başını vermemek için direnmesi de zaten her şeyi ortaya koyuyor.

Sonuç olarak Türkiye’de ne zaman bir parti tek başına iktidara gelse, dış güçler hemen ayak oyunlarına başlayıp, darbelerle, dış müdahalelerle tek başına iktidarı koalisyona çevirmeye çalışmıştır. Çünkü Türkiye’de hükümetin güçlü olması demek, bölgedeki siyasi olaylara müdahil olması ve bazı planlı oyunları bozması demek. Bunun için Türkiye’de koalisyon olsun istiyorlar, Türkiye hükümeti kendi içinde sorun yaşasın, kafasını içerideki anlaşmazlıklardan kaldıramazsın, işimize burnunu sokmasın istiyorlar.

Özetle Recep Tayyip Erdoğan gibi halkı arkasına alacak bir lider daha bulamayabiliriz ve o gittiğinde koalisyonlu yıllara “merhaba” deriz. Bu yüzden yönetim kademesinde ikiliği kaldıracak ve güçlü bir hükümeti ortaya çıkaracak yapı olan Başkanlık sistemini getirmeliyiz. Aksi takdirde elimizde böyle bir imkân varken kullanmadığımız için ileride çok pişman oluruz.

Bu tren kaçmamalı!

 

Bir Cevap Yazın