Cami yapmak sevap tamamda; okul yapmak günah mı?

Eskil Hacı Mutlu Cami

(Ulu Cami, Yavuz Sultan Selim Cami, Hacı Mürselli Cami, Hacı Gazi Mutlu Cami, Hacı Ömer Gür Cami, Hacı Mehmet Cami, Hacı Muslu Cami, Çinili Kurtuluş Cami, Kom Yapı Cami, Mutlu Cami, Hacı Mehmet Çelebi Cami, Hacı Muratlı Cami, Morali Cami, Hacı Muzaffer Meral Cami)

Bunlar Eskil’in camileri, iki tanede inşaat halinde var toplam on altı tane…

«««

(Eskil 75. Yıl Anadolu Lisesi, Eskil İmam Hatip Lisesi, YİBO, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Eskil İlköğretim Okulu, Latife Hanım Anaokulu)

Bunlarda Eskil’in eğitim kurumları ve sadece altı tane…

«««

Ne acınacak bir tablo değil mi?

Gezin tüm camileri -ki ben gezdim- bir ikisi hariç toplasan on altı cemaati yok. Nedendir bilinmez fakat iki cemaatin bir camisi birde imamı varken; köyde kırk çocuğun ne okulu var, ne de öğretmeni var. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

«««

Peygamber Efendimiz (SAV) safları sıklaştırın buyurmuş biz onun camisi, bunun camisi diye saf bırakmamışınız ortada. Dinimiz ilime sonsuz önem vermiş, kitabımız “Oku” emriyle inmeye başlamış ama kimin umurunda okul, kimin umurunda ilim. Varsa yoksa cami yaptıralım, kendi adımızı camiye verelim yarışında hacılar. Millet Fatih Sultan Mehmet der, Eyüp Sultan der bizimkiler kendi isimlerini koyar camiye. Sanki Allah’u Teâlâ (CC) sevap dağıtırken yanlış kişiye verecek caminin sevabını. Kimse alınmasın ama bu gösterişten başka bir şey değil.

«««

Eskil 75. Yıl Lisesi artık Anadolu Lisesi oldu. Yani sınavsız okula öğrenci kaydı yapılmayacak.

Peki ailesi tarafından Eskil dışında okumasına izin verilmeyen ve sınavı kazanamayan çocuklar ne yapacak?

«««

Bunu düşünmesi gerekenler düşünmemiştir muhtemelen ama ben onların yerine düşündüm ve ufak bir araştırma yaptım. Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatında Yeni Eğitim Kurumları Açılması Kısmında tek tek her şey açıklanmıştır.

«««

Örneğin genel lise açılması için 3 madde şart koşulmuş. Bunlar; 9. Sınıfa kayıt olacak en az 30 öğrenci, Binada en az 8 dershane, ilçe merkezinde en az 10.000 veya bağlı köylerle en az 20.000 nüfusun bulunması. Meslek lisesi ve sağlık liseleri içinde aranan şartlar üç aşağı, beş yukarı aynı. Yani yapılması gereken tek şey binanın mevzuatta istenen şartlara göre inşa edilip başvuru yapılması.

«««

Eskil’e acilen bir genel lise,

Hemen ardından bir meslek lisesi

Daha sonra ise bir sağlık lisesi şart

«««

Olmadı onlar içinde mezarlığın yanına birer çukur kazarız, olmaz mı?

 

Bir Cevap Yazın