T.C Eyleminin Perde Arkası ve Amaçlanan Hedef

TC-eylemi-Inci-Sozluk-yalani-ciktiSosyal medyanın son beş yılın en önemli siyasi propaganda sahası olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Her görüşün kendine ait gruplarında yaptıkları yayınla siyasi olarak kararsız diye adlandırılan ve siyasi benliği fazla gelişmeyen kişileri etkileme adına yaptıkları bu yayınların çoğunluğu masa başı işçiliğinden oluşuyor. Yani photoshop programıyla elde edilen görüntüler siyasi propaganda yapılacak şekilde ayarlanıyor ve gerçekmiş gibi sosyal medyada yayınlanıyor.

Bu tür siyasi propagandanın en güçlü ve en kapsamlı olanıysa son günlerde yaşanan Facebook ve Twitter hesap isimlerinin başına TC koyma eylemidir. Yukarıda belirtildiği gibi masa başı işçiliği olan fotoğrafları eski ve yeni diye lanse ederek siyasi olarak gördüğü her şeye inanan kitleyi etkilemek ve taraftar toplamak amacıyla yapılıyor.

Bu propaganda eyleminin bu kadar tutmasındaysa reklam faaliyetlerin geniş olması, fotomontajla üretilen fotoğrafların etrafa sıkça yayılması ve isminin başına T.C koyanların dikkat çekilip koymayanlarında buna özenmesini göstermek en doğrusudur.

İsminin başına T.C koyanlar iki gruba ayrılıyor. Birinci grup Ak Parti’ye olan karşıtlığından dolayı siyasi görüşünü ortaya koyanlardan oluşuyor. İkinci grupsa işin siyasi tarafını anlamayıp bunun saf bir milliyetçilik göstergesi olarak algılayıp, siyasetten fazla anlamayan, gördükleriyle hareket eden kişilerden oluşuyor.

İşte çıkan son olayın perde arkası:

İnci Sözlükte birisi sıkıldığı bir anda ne yapalım edelim derken bu T.C furyasını başlatmayı akıl ediyor. Yazdığı metindeyse “Nasıl olsa bu işin peşine düşen sazanlar olacaktır” diye ekliyor. Aşağıdaki fotoğraf İnci Sözlükten alınmış ve olayın başladığı metnin yer aldığı fotoğraftır.

Bu olayların büyümesinden sonraysa İnci Sözlük mahkemelik olup sitenin kapanmaması için o yorumu kaldırıyor ve sazan avıyla ilgili ikinci açıklamam diye olayı başlatan kişi yeni bir mesaj yayınlıyor. İşte o mesajın metni aşağıdadır.

İnci Sözlük TC Eylemi
İnci Sözlük TC Eylemi

Bu Propaganda da Asıl Amaç Nedir?

En önemli amaç ülke bölünüyormuş imajı verip halkı galeyana getirerek örgütlemek ve iktidara ayaklandırmaktır. Daha sonra ise psikolojik savaşın galibi olma adına Ak Partililerle BDPlileri aynı cizgide hareket ediyor gösterip halkın nazarında düşürmektir. En büyük kazançları ise bu dönem içinde siyasetten fazla anlamayan ve bunu saf bir milliyetçilik göstergesi zanneden kişileri tarafına çekip oy kazanmak olmuştur.

13 Replies to “T.C Eyleminin Perde Arkası ve Amaçlanan Hedef”

 1. vatan ve cumhuriyet sevdalılarının 4 nisanda başlattığı eylem için 5 nisanda sazan avına çıkmak tam bir gerizekalılık

 2. EVET TC LİYİM,TÜRKÜM AMA HERŞEYDEN ÖNCE ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM.TÜRK-KÜRT-LAZ-ÇERKEZ NEYMİŞ?MADEM BU HALKIN KAFASINI KARIŞTIRIYOR YASAKLAYACAKSIN,HERKES MÜSLÜMAN KİMLİĞİ YA DA OSMANLI KİMLİĞİ TAŞIYACAK.

 3. İnsanları yanıltan sizsiniz, şimdilik Sağlık bakanlığından ve Ziraat bankasından T.C. kaldırıldı. Onların adlandırdığı gibi sazan avı değil bu, bir başkaldırış, bir duruş, en azından tepkisiz kalmamak.
  T.C. ibaresinin kaldırılması elbette hepimizi korkutuyor, ürkütüyor.
  Neden böyle bir uygulamaya gerek duyuldu, ne oldu yani? T.C. ibaresinden rahatsız mı oluyorsunuz?
  PKK ve BDP’nin istekleri doğrultusunda yapıldığına inanıyorum. Aynen Batman’da “Ne mutlu Türküm diyene!” yazısının kaldırılıp yerine “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüyle değiştirilmesi gibi.
  ‘Türk’ ibaresine, yazımına tahammûl edemeyen bu insancıklar(!) Türk’ün varlığına nasıl tahammûl edecek!

 4. kısinın bırı olunce hepimiz ermenıyız dıyenler ne zaman olduda ısmının basına tc uyduruverıyo tc harflerını koyunca turkmu olunuyo turk olunmaz turk dogulur bu ulke hepimizin kurtulus savasında kımler kımınle savasmıs okuyun

 5. bizim halmıkımız o kadar saf ve temizki araştırmadan inanır. isminin başına hazreti ( hz ) koyarsan cennete girersin dese birisi , onuda yaparlar 🙂

 6. Milletin İşi Gücü Yok İsminin Başına T.C. Koyunca Ne olacak zaten T.C. Vatandaşı değilmisin bi endişen mi var? koyup kendini ispatlamayamı çalışıyorsun. Saçma Sapan Şeylere Takılıp kalıyorsunuz yok AKP T.C. yi kaldırıyormuş sazanlarda hemen düşüyor Adı üstünde enayi sazannnnn

 7. Muhalefetin böyle dangalakça bir eyleme sarılıpta insanları bölme çabalarıda, bunlara inanıp eylemi uygulayanların çabalarıda çok alçakça..Düşünerek, araştırmadan yapılmaya çalışılan eylemler ülkemizede insanlarada zarar veriyor.DOĞRU İLE YANLIŞI ayırmak için beden kazandık.

 8. akplisin ve tarafsın böyle saçma şeylere inanıp yaptığın karşıt propagandadan belli. bu ülkenin bölünmesini istiyorsunuz heralde. istemeyenlerinizde akpnin peşinden gittiği için çok pişman olcak günün birinde. ah vah diceksiniz ama iş işten geçmiş olcak. gerçek dincilik böyle olmaz al bunu izle ve kararını kendin ver. gerçek adam gibi adam bi öyle bi böyle konuşmaz !

 9. Bu hareket 04 Nisan 2013 tarihinde başladı. Ama burada bulunan metinde 05 Nisan da sazan avi yapalım yazıyor. Bu kadar dangalak bi site olamaz. Siz AKPKK’lılar gidin babanızı kandırın.

 10. Eylemi kimin başlattığı neden önemli ki eylemin nedeni önemli olan t.c.ibaresi gerçekten kaldırılıyor ve insanlar bu şekilde bunu ogrendiler tepki gosterdiler yok akp karşıtıymış da bilmem neymis. Önce millet sonra parti bırakın bu bağnazlığı.

 11. ben henüz TC yapmamıştım ismimi. Ancak hemen yapacağım. Olayın nasıl ve neden çıktığı tartışılabirlir. Ama mantık ve uygulama biçimi çok güzel olmuş TC Gül….

Bir Cevap Yazın